Zombie Chess v1.2 (Türkçe)

Click here for the English Zombie Chess page

 Oyun hakkında


Zombie Chess, bildiğimiz satranç oyununun kurallarının değiştirilmiş bir halidir. Siyah taraf zombileri ve onları kullanan şeytani bir krallığı temsil eder. Bu oyundaki en önemli kural değişikliği, siyah taşların yediği her beyaz taşın siyah bir piyona (zombiye) dönüşmesi.

1.1 versiyonunda oyuna farklı bölümler ve bir senaryo modu getirilmiştir. Taşların sayısı ve başlangıç dizilimi klasik satrançtan tamamen bağımsızdır. Mesela bir bölümde beyaz tarafın hiç piyonu yok, siyah taraf ise 16 tane zombi piyondan ibaret. Başka bir bölümde ise beyaz tarafta sadece vezir var, zombiler ve kara atlara karşı tek başına savaşıyor. Bölüm tasarımlarında mümkün olduğunca yaratıcı olmaya çalıştım.
   
Oyun tek oyunculu (bilgisayara karşı) veya iki oyunculu şekilde oynanabilir. Oyunun bölümleri, txt formatındadır. Eğer senaryo modunu oynamak istemiyorsanız, executable oyun dosyasının üzerine txt dosyasını sürükleyerek istediğiniz bir bölüm oynayabilirsiniz. İsterseniz kendi bölümünüzü bile yaratabilirsiniz!

Erol Ünsal tarafından 3 yeni bölüm yaratılmış. v1.2 paketinde yer alan bu bölümleri, ayrı olarak buradan da indirebilirsiniz.
   
Oyun SDL (Simple DirectMedia Layer) kütüphanesiyle, C++'la kodlanmıştır. Orijinalleri Colin M.L. Burnett tarafından çizilmiş taş görselleri Wikipedia'dan alınıp üzerinde değişiklik yapılmıştır.

Oyun tamamen ücretsizdir, aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Zombie Chess v1.2 Binary (Windows, 483 KB)

Versiyon 1.1'deki yenilikler   

 • 16 farklı bölümden oluşan senaryo
 • Siyah tarafta artık sadece zombi piyonlar yok, satrançtaki diğer tüm taşlar siyah takıma dahil edilebilir
 • İstediğiniz bir bölümü oynayabilme, custom bölüm yaratabilme imkanı
 • İngilizce ve Türkçe dil desteği
 • Yapay zekânın hangi hamleyi yaptığının açık bir şekilde ifade edilmesi
 • Bölüm başlarında bölümle ilgili ipuçlarının verilmesi


Oynanış

Sol mouse tıklaması, bir taşı seçmenizi sağlar. Seçili taşı, yine sol mouse tıklamasıyla hareket ettirirsiniz. Sağ tıklamak, seçili olan taşı bırakmanızı sağlar.
   
Eğer elinizde tek bir taş varsa, onu seçmek için üzerine tıklamanıza gerek yok.

F1 ile oyunda aldığınız en son ipucuyu yeniden görebilirsiniz.

Kurallar

 •  Burada aksi belirtilmedikçe, klasik satranç kuralları geçerlidir.
 • Siyah taşların yediği her beyaz taş, siyah bir piyona dönüşür.
 • Piyonlar geriye doğru da ilerleyebilir (çapraz veya düz). Yine de, düz yatay saldırılara karşı savunmasızlar.
 • Fil, kale ve vezir, diğer taşların üstünden atlayabilir. Bir şey değil.
 • Vezir, kale ve atın da karanlık karşılıkları bu oyunda var. Cadı bir vezir, düşmanı normal       satrançtaki gibi yiyebilir; ama kendi konumunu değiştiremez (eğer tahtadaki son siyah taş kendisi değilse). (NOT: Bu kural, yapay zeka için geçerlidir)
 • Tıpkı siyah vezirler gibi, filler ve kaleler de hareket etmemeyi tercih eder, eğer oyundaki tüm zombi piyonlar öldürülmediyse.
 • Siyah piyonlar, en alta ulaştıklarında at konumuna terfi edilir.   

Yeni bölüm yaratma

Nasıl yeni bölüm yaratılacağı, rar dosyasının içindeki LevelCreationTr dökümanında açıklanmıştır. Eğer yarattıklarınızı başka Zombie Chess oyuncularıyla paylaşmak isterseniz, yarattığınız bölümleri isminizle birlikte bu sayfada yayınlanabilirim.
Mailin konu başlığını Zombie Chess yaparsanız onu kaçırmam imkansız olur.


        

No comments: