Thursday, August 19, 2010

"ek$i'den Ekşi'ye", falan filan

Uzun bir süredir nihayet buraya yeni bir çalışmamı koyabildim. Yapmak istediğim şeylerden birisi standart input/output ekranının veya Allegro'yla sunduğum arkaik görselliğin ötesine geçmekti: Normal insanların kullandığı gibi profesyonel görünümlü programlar yapmak.


Son aylarda vakit buldukça GTK++ ve Java GUI'leri üzerinde çalışıyordum, uzun süredir burada bir şey yayınlayamamın nedeni bu çalışma ortamlarına ısınamamış olmamdı. GTK++'ı Türkçeye uyarlayamadığım gibi, basit bir görsel arayüz için bile bir sürü şey öğrenmemin gerekliliği beni programlamanın kendisinden soğuttu. Java da GUI bileşenlerinin yerleştirilmesinin ve dosya okutup yazdırılmanın zorluğuyla. Cross-platform bir şeyler yapmak istiyordum, ama sonra elim istemeye istemeye Visual Studio'ya gitti. Ve kod yazmaktan tekrar zevk almaya başladım.

Solda gördüğünüz şey ilk MSVS ürünüm:
"ek$i'den Ekşi'ye"

Bu programın yaptığı şey, özellikle eski Ekşi Sözlük girilerinde karşılaştığınız '$' işaretini 'ş' harfine dönüştürmek. Ve büyük yazılması gereken harfleri de büyütmek. Özel isimlere dokunmadım, bunun etkili bir şekilde yapılması için ciddi bir çalışma gerek. Bir ara bu yaptığım şeyi Firefox eklentisine filan çevirmeye çalışacağım.Umarım benzeri bir çalışma önceden yapılmamıştır, ama zaten bu çalışmamın asıl amacı Visual Studio'ya alışmaktı. Aklımda başka şeyler var yapılacak.

Bu program .NET Framework'e ihtiyaç duyuyor olabilir, hâlâ emin değilim bu konuda ._.

Bahsettiğim programımı buradan indirebilirsiniz. Ekran görüntüsündeki örnek de buydu.

--


Fark etmişsinizdir, coolblue'lu bir domain değil de http://reverieriver.net'i satın aldım. "CoolBlue Games" isminin ne kadar komik göründüğünü fark etmeye başladım. Eğer son yıllarda dişe dokunur bir oyun çıkarabilseydim bu kadar komik olmazdı. Bu ismi pek fazla görmeyeceksiniz gelecekte, çünkü artık kullanmayacağım.

--- Bana o kadar çok spam geliyor ki, artık kendimden bile spam almaya başladım. Arasıra elaleme böyle şeyler yolluyormuşum.

Bu alttakiler geçen günlerde geçirdiğim sıkıntılı bir zamanımda çektiklerim. Alttakinin üsttekinden farkı, üstteki konunun farklı enstantanelerle çekilmiş fotoğraflarıyla oluşturduğum HDR. Ve renk dengeleri tabi.


Bodrum'da çektiğim alttaki iki fotoğraf da buraya girmeyi hak ediyordu. Bakalım seneye profesyonel bir makine ve lenslerle gidince daha güzellerini çekebilecek miyim...No comments: