Saturday, February 12, 2011

World Press Photo awards 2011

Ödül kazanan fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz. Çok ilginç fotoğraflar var, her birine teker teker değinmeyeceğim. Hepsine bakmaya üşenenler şu makalede yer alan birkaç dikkat çekici fotoğrafla da yetinebilirler.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bana internette bu araştırmayı yaptıran şey gazete bu üstteki fotoğrafın ödül aldığını görmüş olmamdı. Benim gözüme çok bariz bir fotomanipülasyonmuş gibi geldi. Ama araştırdığıma göre bu yarışmadaki eserlerin ödül alabilmesi için .RAW'larının bulunması gerekiyormuş (manipüle edilen resimler de RAW'a dönüştürülemiyordur herhalde?), ayrıca ödülü veren komitenin fotoğraf ve fotomanipülasyon bilgisiyle benimkini mukayese etmek tam "LOL"lük bir durum.

Ama bazen olur ya, tüm dünya bir şeye inanır, sizse tam tersine...

3 comments:

Alişa said...

Nesi fotomanipülasyon gibi geldi merak ettim, bana sadece ilginç bir anı yakalayabilmiş gibi göründü çünkü.

Lorean said...

Havadaki kadının bacağının öbür kadına dokunduğu noktada bacak ile öbür kadının üzerindeki gölgelendirme/ışıklandırma farkı. Havadaki kadının yerdeki gölgesinin görülmemesi (hoş, bu da çok basit bir şekilde "Demekki gölge,kadrajın dışında kalmış" olarak açıklanabilir), havadaki kadının görüntüsünün arkaplanla birleştiği kenar çizgilerinin bazılarının bulanık veya fazla aydınlık olması... Bunun gibi şeyler.

Sir Aenas said...

Fotoğraflar hakikaten güzelmiş yahu.