Sunday, August 13, 2017

Oynadığım oyunlar (Yaz 2017)

Evet, blogu çok boş bırakıyorum. Daha sık yazmam lazım.

Son zamanlarda oynadığım, hoşuma giden birkaç oyundan bahsedeceğim.

The Darkside Detective


 

Korkunç şeyleri sevdiğim gibi; korkunç olmayan, ama korku temalı komik şeyleri de çok seviyorum. The Darkside Detective'in ilgimi çekmesinin bir nedeni bu, bir diğeri de pixel art'lı bir macera oyunu olmasıydı.

Detective McQueen olarak çeşitli paranormal vakaları çözmeye çalışıyoruz. Oyundaki esprilere bayıldım, bir sürü popüler kültür ve eski adventure oyunları göndermesi var. Bir bölümde Lovecraft ve Poe'nun ruhları kavga ediyor, oyundaki şefimizin soyadı Scully ve tam da Dana Scully'e benziyor, bir yerde mor bir tentacle karşımıza çıkıyor mesela.

Kendisi macera oyunu yapan adam itiraf edince komik olacak, ama ben iyi bir macera oyuncusu değilim. Monkey Island gibi klasik macera oyunlarındaki bulmacaların çoğunu kendim çözemiyorum. The Darkside Detective'de pek zorlanmadım, yürütülmesi gereken mantıklar çok barizdi. Okuduğum kullanıcı incelemelerinde oyunun bulmacalarını aşırı kolay olduğu için eleştirmişler, eğer hardcore adventure oyuncusuysanız size de aşırı kolay gelebilir.

Keyifli bir oyundu, ama her biri yaklaşık 1 saat süren sadece 6 bölümden oluşuyor olması bir eksi.

Platform: PC, Mac, Linux

A Normal Lost Phone

 

Sıradışı sunumuyla ilgimi çeken A Normal Lost Phone'da yolda bulduğumuz bir telefonu kurcalıyoruz. Evet, oyunun bütün etkileşimi sanal bir telefon üzerinde gerçekleşiyor. Telefon, kısa bir süre önce tamamen ortadan kaybolan Sam isimli bir gence ait. Sam'in neden ortadan kaybolduğunu anlamak için telefonu kurcalıyoruz.

Oyunun büyük bir kısmı mesajları okumakla, geri kalanı da bazı yerlere (mesela Sam'in üye olduğu bir dating sitesindeki profiline) erişmek için bulmacaları çözmekle (mesela gerekli şifreleri tahmin etmekle) geçiyor. Bu yüzden oyunun kısıtlı bir oyuncu kitlesine hitap ettiğini söyleyebilirim.

Bu oyun bana Gone Home'u hatırlattı. İnsanların özel hayatını kurcalayan bir insan rolünde olmamızın yanısıra, oyunun hikayesi de Gone Home'a benziyor. Spoiler: Bir LGBT bireyin kendisini keşfetmesi ve gördüğü baskı
   

Platform: PC, Mac, Linux, iOS, Android

Peridium

 

Aklıma fikir gelmediği için katılamadığım AdventureJam2017'in birincisi olan oyun Peridium da çok ilgimi çekmişti, henüz yarışma sonlanmadan önce.

Bilim kurgu-korku türündeki bu kısa macera oyunu Antarktika'daki bir araştırma merkezinde geçiyor. Buza gömülü, gizemli bir organizma üzerinde araştırma yapan bir bilim insanıyız. Tabii ki işler ters gidiyor (zaten Antarktika'da gizemli bir yaşam formunu incelerken sorun çıkmaması çok orijinal bir senaryo olurdu), verdiğimiz ölüm kalım savaşının ortasında oyun başlıyor.

Bulmacalar gayet mantıklı, seslendirme harikülade. Kendimizi kaybettiğimiz anlar var, oyuncuyu germe konusunda gayet başarılılar.

Oyunun en sevdiğim kısmı, ısınmak için yaptığımız bir eylemdi, spoiler vermeyeyim.

Türü sevenlerin kaçırmaması gereken, ücretsiz bir oyun.

Platform: PC, Mac, Linux

 

No comments: